 Poängen avgörs av en rad faktorer:
En ny spelare får automatiskt 1000 poäng. När han dödar en annan spelare så får han poäng beroende på hur mycket poäng den han dödade hade och vilket vapen han använde. Om du har 1000 poäng och dödar någon som har 4000 poäng med kniven så får du mycket pluspoäng, men om du har 4000 poäng och dödar någon med 1000 poäng med AK47 så får du knappt några poäng alls. Så det lönar sig att sikta in sig på de högrankade!
Och det fungerar bakvänt också. När du blir dödad så förlorar du poäng, och du förlorar mer poäng om du blir dödad av någon som har lägre poäng än dig på samma sätt. Formeln ser ut så här:
Poäng = (Poäng + (Offrets poäng / Poäng) * Vapenfaktor)
Fem dagar
Vissa delar av statistiken för dig är beroende på saker som bara sparas i fem dagar. Så om du får poäng för att ha plantat bomben så försvinner den poängen efter fem dagar. Så om du har ett upphåll så kan det betyda att du förlorar en hel del poäng.
|